24 i 25 marca odbyło się szkolenie dla nauczycieli w pierwszej edycji programu "Kto na ochotnika?", czyli dla szkół z Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka. Przez dwa intensywne dni dyskutowaliśmy w Centrum Wielokulturowym przy placu Hallera nad tym, jak powinien wyglądać szkolny wolontariat i jak możemy wspierać szkoły w jego realizacji. Zachęcamy do przeczytania relacji ze szkolenia. 

Pierwszą część spotkania poprowadziła trenerka CEO Malina Baranowska-Janusz. Był czas na integrację i wzajemne poznanie swoich potrzeb. Dowiedzieliśmy się, że część nauczycielek miała już doświadczenia ze szkolnym wolontariatem, a dla części jest to zupełnie nowa przygoda - od razu stworzyły się minigrupy wsparcia i wymiany pomysłów. Dyskutowaliśmy też nad dobrymi i złymi stronami angażowania uczniów w wolontariat, co było okazją do wymiany dotychczasowych doświadczeń i wątpliwości. W pierwszej części szkolenia uczestniczki w ramach generatora pomysłów stworzyły 4 własne pomysły na nowe działania wolontariackie odpowiadające na konkretne zapotrzebowanie społeczne. Efekty opublikujemy wkrótce na naszej stronie.

Po lunchu przyszedł czas na spotkania z praktykami - organizacjami, któe aktywnie współpracują z wolontariuszami, w tym z młodzieżą. W formule "World Cafe" uczestniczki szkolenia mogły porozmawiać z przedstawicielkami organizacji i instytucji, które prowadzą wolontariat dla młodzieży: Martą Walkowską-Lipko (Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego), Anną Łukawską-Adamczyk (Fundacja Cinemania), Jolantą Binicką (Fundacja Refugee.pl), Julią Dmeńską (Stowarzyszenie Mierz Wysoko), Joanną Hałoń-Gnutek (Prywatne Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Warszawie). 

Podczas drugiego dnia szkolenia przyszedł czas na dyskusje o bardziej praktycznych kwestiach. Sylwia Żmijewska-Kwiręg z CEO poprowadziła warsztat o prawnych aspektach wolontariatu szkolnego. Okazało się, ze temat ten jest bardzo ważny i potrzebny. Już teraz zdradzić możemy, że jedno z webinariów, któe zaplanowaliśmy w programie, będzie poświecone również tej tematyce. Poza tym mentorzy, któzy pracować będą ze szkołami przez najbliższe kilka miesiecy, poprowadzili warsztat z motywowania uczniów do zaangażowania. Szkolenie podsumowaliśmy planując działania na najbliższe tygodnie. Zapowiada się intensywna, ale też niesamowicie ciekawa praca.

Opr. Zespół "Kto na ochotnika"