Edycja 2017/2018 programu “Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu” dobiega końca. Już przebieramy nogami przed nową (nabór już trwa), ale najpierw zobaczcie, co zrobiły szkoły w ostatnim roku szkolnym!

Założenie programu, który realizowany jest w partnerstwie z m.st. Warszawa w ramach programu Ochotnicy Warszawscy, było takie: chcemy, by w szkołach aktywnie działał silny wolontariat. Silny umiejętnościami nauczycieli i wychowawców, silny motywacją i kreatywnością uczniów, silny współpracą różnych aktorów w szkole, silny dobrą organizacją i osadzeniem w programie szkoły. Przez ponad rok wspieraliśmy warszawskie szkoły, a właściwie opiekunów wolontariatu, uczniów i uczennice, dyrektorów, pedagogów, rodziców... Jak to wyglądało w praktyce?

Krótko i w liczbach

 

 

 

Nie wszystko da się policzyć! Dlaczego jeszcze jesteśmy dumni ze szkół? 

Co było trudne i nad czym chcemy pracować wspólnie ze szkołami?

  • Chcemy rozwijać myślenie o wolontariacie długoterminowym. Jest to duże wyzwanie w szkołach, bo uczniom czasem nie starcza zapału i czasu, by angażować się przez cały rok w jeden rodzaj działania, a stały wolontariat bywa mniej efektowny.

  • Widzimy dużą potrzebę wzmacniania roli uczniów w wolontariacie. Choć w wielu szkołach nauczyciele i nauczycielki starali się wzmacniać głos młodzieży i słuchać go, to jednak uczniom trudno jest realizować swoje inicjatywy. Często nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju “samorządności” lub nie wiedzą nawet, że w wolontariacie jest miejsce na różne, czasem szalone pomysły.

  • Wolontariat jako pomost do rozwoju zawodowego. Widzimy, że częste jest nastawienie pomocowe wolontariatu (skupienie na efekcie społecznym), któremu towarzyszy zwykle myślenie o rozwoju konkretnych umiejętności. Chcielibyśmy jednak wzmacniać ten edukacyjny wymiar wolontariatu i angażować w to doradców zawodowych, pedagogów, nauczycieli przedmiotowych, chętnych rodziców.   

Co dalej?

Już we wrześniu rusza kolejna edycja programu. Nabór do pierwszej ścieżki (całościowe wsparcie rozwoju wolontariatu w szkole) już trwa. Zapraszamy do udziału! Więcej informacji: link.