W szkolny wolontariat zaangażować możecie różne grupy: uczniów, nauczycieli, rodziców i członków lokalnej społeczności. W Katowicach wszsycy razem zorganizowali turniej sportowy nawiązujący do mitologii.

„Rodzinny Turniej Herosów” to impreza, która powstała w ramach programu CEO WF z Klasą i została zrealizowana w formule Lokalnej Akcji Sportowej. Skąd pomysł na takie działania? Otóż z inicjatywy bibliotekarki, pani Beaty Węgrzynek, która przygotowała innowację czytelniczą „Mitologiczne wędrówki czytelnicze śladami Ricka Riordana”. Nauczyciele postanowili połączyć siły i wspólnie przygotować konkurencje sportowe nawiązujące do mitologii. W ten sposób cała szkoła mogła działać na rzecz wspólnego celu: promowania aktywnego spędzania czasu wolnego, z rodziną, na sportowo, wśród społeczności lokalnej. Odbył się festyn rodzinny przygotowany przez nauczycieli, uczniowski komitet organizacyjny, radę rodziców, pracowników administracyjnych z SP 34 w Katowicach oraz zespół nauczycieli z Gimnazjum nr 21 w Katowicach.

W programie organizatorzy przewidzieli m.in.:

  • występy artystyczne,
  • konkurencje sprawnościowe dla rodziców z dziećmi w ramach „Rodzin na start”,
  • „Turniej herosów”: zmagania indywidualne (skok w dal, rzut piłką lekarską, kręcenie hula hop na czas),
  • wspólne tańce przygotowane i prowadzone przez uczennice,
  • „Zapasy”, gdzie chętni mogli spróbować swoich sił na macie zapaśniczej pod okiem zawodowców z klubu zapaśniczego,
  • malowanie twarzy,
  • pokaz tresury psów policyjnych.

Rada Rodziców zorganizowała kawiarenkę, bufet – kiełbaski z grilla, kiermasz domowych ciast i sałatek, „owocowy stragan”, na świetlicy szkolnej uruchomiono „wytwórnię zdrowych kanapek”, którymi poczęstowano zmęczonych uczestników zmagań sportowych. Komitet organizacyjny uczniowski był odpowiedzialny za wyłonienie konkurencji do turnieju herosów, pomoc w przygotowaniu dekoracji, wieńców laurowych oraz koszulek dla rodziców grających w siatkówkę i koszulek będących nagrodami. Udział uczniów w imprezie od strony organizacyjnej i ich wolontariat z pewnością przyczyniły się do poszerzenia ich wiedzy z zakresu historii starożytnej i mitologii.

Opr. Anna Gila, Zespół "Kto na ochotnika"
Fot. CEO