Wolontariat w trampkach
Festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży „KINO W TRAMPKACH” to święto dzieci i młodzieży, więc naturalne jest zaangażowanie młodzieży. Prezentuje wybrane filmy kina światowego, europejskiego i polskiego, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Od lat do organizatorzy festiwalu włączają młodzieżowych wolontariuszu we współorganizację towarzyszących mu wydarzeń.
W czasie Festiwalu wolontariusze zajmują się m.in. przygotowaniem stoisk w kinach, dystrybucją materiałów promocyjnych, organizacją konkursów, animacji dla najmłodszych, odbieraniem zagranicznych gości z lotniska, zapowiadaniem filmów.
Nim podejmą wyzwanie muszą przejść przez kilka bardzo ważnych kroków:
- wypełniają formularz zgłoszeniowy, w którym dowiadujemy się czegoś więcej o ich zainteresowaniach, umiejętnościach i potrzebach;
- spotykają się z koordynatorką w kameralnej 3-4 osobowej grupie. To jest czas na zapoznanie się z porozumieniem wolontariackim, rozmowę z rodzicami itp.;
- uczestniczą w szkoleniu integracyjnym w grupach 10 – 16 osobowyc; jest to również spotkanie z pomysłodawcami Festiwalu, osobami, które tworzą to wydarzenie od lat;
- wypełniają formularz określający możliwości zaangażowania się w pracę w czasie trwania Festiwalu - tu zawsze powtarzamy „Uważasz, że możesz poświęcić 20 godzin, to póki co zadeklaruj 10 godzin i niech to będą dyżury na 200%.
Wolontariusze na każdym etapie otrzymują wsparcie koordynatorki poprzez wpisy publikowane w zamkniętej grupie na Fb, smsy na początek i zakończenie dnia, rozmowy telefoniczne, spotkania w kinie. To ważne, aby każdy wolontariusz czuł się bezpiecznie, miał szansę podzielić się tym co dla niego ważne, a także tym co trudne. Zawsze też czeka na nich woda, kanapki, a dla tych, którzy są wiele godzin – przygotowujemy ciepły posiłek.
Od początku współpracy pamiętamy też o tym, że każdy wolontariusz powinien czuć się jak współorganizator tego kilkudniowego wydarzenia.
Na zakończenie współpracy odbywa się spotkanie, w czasie którego wolontariusze mają okazję na podsumowanie całego projektu. Chętnie dzielą się plusami i minusami współpracy. Każdy otrzymuje zaświadczenie zawierające liczbę przepracowanych godzin, drobny upominek, a na „najaktywniejszą trójkę”- tę, która poświęci najwięcej czasu na „Wolontariat w trampkach” – czeka NIESPODZIANKA!
„Trampkowy” wolontariat jest niesamowitą przygodą, w której co roku uczestniczy ponad 60 wolontariusz
Szkolny wolontariat na festiwalu filmowym
Z perspektywy koordynatorki wolontariatu zaangażowanie szkolnego koła wolontariatu to najwspanialsza rzecz, która może się wydarzyć. Przychodzi wtedy zintegrowana grupa z opiekunem i wykonuje powierzone zadania. Bardzo często szkolne koła mogą pozwolić sobie na dyżur poranny, czego najczęściej nie mogą osoby indywidualne. Jest to również możliwość zaangażowania wolontariuszy ze szkół integracyjnych czy specjalnych. Wolontariat przy organizacji festiwalu filmowego to nie tylko „Kino w trampkach”. Zaglądajcie na strony innych festiwali: |
Dobrą praktykę opisała Anna Łukawska-Adamczyk, koordynatorka wolontariatu w czasie 4. i 5. edycji Festiwalu dla dzieci i młodzieży „KINA W TRAMPKACH”
Fot. T.Haratym