Możliwości wolontariatu w Europie jest dużo. Unijne państwa zgodnie uznają, że praca społeczna w innym kraju służy rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu Europy i zwiększeniu mobilność Europejczyków - a to jeden z priorytetów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej.

Jak działa wolontariat zagraniczny?  Organizacja przyjmująca wolontariusza jest pierwszym aktorem wolontariatu. Drugim jest sam wolontariusz. To (najczęściej młody) człowiek, który dobrowolnie i za darmo chce pomagać organizacji za granicą. Trzecim, ważnym, choć nie zawsze występującym, aktorem, jest organizacja wysyłająca. To organizacja z kraju wolontariusza, która przygotowuje go do wyjazdu i pomaga z załatwieniu wszelkich formalności. Aktorem czwartym są organizacje, instytucje i podmioty, które wspierają wolontariat finansowo - przeznaczają środki dla organizacji i wolontariuszy, często w zmian określając zasady i cele wolontariatu. Takimi podmiotem może być państwo, kościół, organizacja pozarządowa, czy wspólnota ponadnarodowa.

Zdjęcia pochodzą z projektu EUROPAMOBILE, w którym wolontariusze z kilkunastu krajów europejskich przez ponad miesiac czasu mieszkali, podróżowali i prowadzili w 11 polskich szkołach zajęcia o wartościach europejskich. CEO  - razem z niemiecką Fundacją Genshagen - było współorganizatorem tego działania.
Inne przykłady: francuskie ministerstwo kultury finansuje wolontariacki program odnowy zabytków, zakon Salezjanów wysyła wolontariuszy do swoich placówek misyjnych w ramach programu Don Bosco, Polska Akcja Humanitarna razem z niemieckim partnerem Asa wysyłają wolontariuszy do pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych. Sponsorem międzynarodowego wolontariatu młodzieży w Europie jest Unia Europejska.

Więcej informacji o wolontariacie zagranicznym znajduje się na stronie www.eurodesk.pl.

Opr. Zespół "Kto na ochotnika"