Według międzynarodowych wyników badań bezsprzecznym liderem wolontariatu wśród krajów europejskich jest Norwegia. Wolontariusze z tego właśnie przepracowali trzy razy więcej godzin niż osoby zaangażowane w aktywność społeczną w Polsce, mimo że liczba mieszkańców Norwegii jest siedem razy mniejsza.

Stowarzyszenie Klon Jawor prezentuje dane zbierane w ramach kilku międzynarodowych sondaży. Zestawienie danych z czterech badań (European Social Survey, badanie Instytutu Gallupa na potrzeby CAF World Giving Index, Eurobarometr 2011 i Eurobarometr 2006). Na ich podstawie powstał szacunkowy ranking krajów pod względem zaangażowania w wolontariat (m.in. Belgii, Czech, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, USA, Węgier oraz Wielkiej Brytanii).

Według międzynarodowych wyników badań bezsprzecznym liderem wolontariatu wśród krajów europejskich jest Norwegia. Wolontariusze z tego właśnie przepracowali trzy razy więcej godzin niż osoby zaangażowane w aktywność społeczną w Polsce, mimo że liczba mieszkańców Norwegii jest siedem razy mniejsza. 64% Norwegów co najmniej raz w ciągu roku angażuje się w działalność społeczną w organizacjach charytatywnych lub woluntarystycznych, zaś niemal co czwarty (24%) działał w nich nie rzadziej niż raz w miesiącu. Czas przepracowany przez nich społecznie stanowi 5% ogółu zatrudnienia.

Do liderów społecznego zaangażowania zaliczyć można też Kanadę i USA. Z danych zbieranych na potrzeby World Giving Index 2016 wynika, że USA zajmuje piąte, a Kanada czternaste miejsce na 140 badanych krajów pod względem zaangażowania w wolontariat. W Stanach Zjednoczonych 46% obywateli zadeklarowało takie zaangażowanie, a w Kanadzie 38%. Z danych krajowych urzędów statystycznych wynika, że pracę społeczna wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych została w 2014 roku oszacowana na 5100 tys. etatów przeliczeniowych (2,5% ogółu zatrudnienia), zaś w Kanadzie na 1100 tys. etatów.

 

W roboczym meta rankingu, stworzonym na podstawie dostępnych źródeł danych na temat wolontariatu, miejsce czwarte zajmuje Belgia, piąte Wielka Brytania, szóste Szwecja, a siódme Niemcy. Najniższe wartości wskaźnika wolontariatu w opisywanych badaniach stwierdzono w krajach Europy Środkowej oraz w Portugalii. Polska w tym zestawieniu wypada na ostatnim miejscu, a kolejność między opisywanymi krajami wygląda następująco: na miejscu ósmym są Czechy, na dziewiątym Portugalia, na dziesiątym Węgry, a na jedenastym Polska – w żadnym z badań udział zaangażowanych w wolontariat Polaków nie przekracza 20%.

Więcej informacji wraz z infografikami znajdziecie na stronie http://fakty.ngo.pl.

Opr. Zespół Kto na ochotnika
Źródło tekstu, infografiki i grafiki w zajawce: www.ngo.pl