Wolontariusze działają w internecie już od ponad 20 lat. Przez ten czas bardzo wiele się zmieniło: pojawiły się media społecznościowe, dostęp do sieci stał się bardziej powszechny, a struktura wiekowa internautów – bardziej zróżnicowana.

E-wolontariat to wolontariat wykonywany w całości lub częściowo za pośrednictwem Internetu. Dzięki e-wolontariuszom w sieci dostępne są bezpłatne zasoby edukacyjne, wolne oprogramowanie, grupy pomocowe, Wikipedia i wiele innych usług. W Polsce termin „e-wolontariat” znany jest od 2009 r., od momentu uruchomienia programu e-wolontariatu przez Fundację Dobra Sieć. Obecnie w polskim internecie istnieje mnóstwo ciekawych projektów angażujących e-wolontariuszy (np. Mam to w BIPie, Hejt Alert czy Wheelmap.org.)

W 2015 r. powstała też pierwsza w Polsce platforma do e-wolontariatu: TuDu.org.pl.

TuDu zrzesza społeczność organizacji pozarządowych i wolontariuszy, którzy współpracują ze sobą za pośrednictwem internetu. Na TuDu dostępna jest Baza Zadań, które można filtrować według zainteresowań (np. ekologia, edukacja, nowe technologie) i umiejętności (np. wykonywanie tłumaczeń, edycja multimediów). Wykonanie zadania z reguły nie zajmuje więcej niż 3 godziny, więc zaangażować się w nie może każdy, nawet osoby bardzo zapracowane.

Więcej o e-wolontariacie przeczytasz w całym artykule, który powstał w ramach projektu „Wolontariat z TuDu”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i opublikowany jest na www.ngo.pl

Źródło: www.ngo.pl
Opr. Zespół "Kto na ochotnika"

Fot. Tomasz Kwiręg